Povestea ilustrată a zilei mele de ieri o găsiţi ceva mai sus, sper să aveţi răbdare să o parcurgeţi de la cap la coadă, pentru că a fost o zi destul de lungă, din care am adunat destule imagini. Ore întregi petrecute în Muzeul Astra din Sibiu, un loc tare drag sufletului meu, apoi alte ore prin centrul oraşului lui Hermann. În final, am mai programat, după cum ziceam în precedenta postare, o întâlnire cu Dana şi cu shogunu’, pentru că aşa e normal, să trebuiască să merg eu din Cluj taman până la Sibiu, ca să ajungă să se cunoască doi bloggeri sibieni. Una peste alta, o zi care mie mi-a plăcut tare mult, iar întâlnirea cu cei doi sibieni (care au fost de fapt trei, pentru că shogunu nu a venit singur) a fost una pe care cred că aş vrea să o repet cât mai des. Şi dacă ziua tot a fost una care mi-a picat tare bine, odată urcat pe autocarul ce m-a dus înapoi în Cluj m-am trezit prins într-o poveste tare frumoasă, o poveste cu care eu nu aveam nimic în comun, eram doar un simplu spectator, dar o poveste care mi-a mers la suflet, care a fost un fel de cireaşă de pe tort pentru o zi aparte, iar povestea am să v-o spun mai spre seară.
Vă invit să daţi o raită şi pe la teo negură, geanina, luna pătrată, pishky, andreotti, psi-words, memyselfandela şi marius
[…] aprilie, la vremea când acolo era o adevărată explozie de culoare; la vreo săptămână, a fost un drum la Sibiu, unde am umblat prin Muzeul Astra, prin Piaţa Mare, Piaţa Mică, Piaţa Huet, unde am urcat în […]
Faină întâlnire cu niște oameni de nota 20 😀 Mulțumesc pentru vizită și te mai aștept prin minunatul Sibiu 🙂
neeee, nu merge aşa, acuma-i rândul vostru să veniţi la Cluj 😀 . întâlnirea cu sighienii…tare faină, jos pălăria în faţa lor 🙂
Călin ne aşteaptă… Merem, Dana!!!Cu maşina mea, da’ la sfîrşitul lui iunie, că pînă atunci n-o să am „timp” 😉 de benzină… că mai am şi 25-u’ de ani la Cugir.
Da’ io tot mă duc!!! La Cluj.
Banzai!
bine a fi şi aşa rău, shogun-san 😀
şi banzai-ul de rigoare, că aşa îţi place 🙂
Merem, vecine! Ţinem legătura 😀
[…] Coltu, G1B2I3, Lecturi, Luna Patrata, Zamfir 45.958950 23.570869 Share this:FacebookTwitterDiggEmailPrintStumbleUponLinkedInRedditLike this:LikeBe the first to like this post. […]
ce plimbare frumoasa, caline!…Sibiul este un oras extraordinar de frumos!…sa-ti fie de bine si sa-ti ramana sufletul plin si incarcat de imagini si oameni frumosi multa vreme! noi iti multumim ca ne-ai „purtat” si pe noi pe-acolo…nu am vazut Sibiul de vreo 2 ani si tare mi-era dor de el:)
tot de vreo doi ani nu-l văzusem nici eu, dar pentru mine Sibiul a fost de când l-am văzut prima dată oraşul meu de suflet, şi probabil aşa îi e sortit să rămână 🙂
așa o să rămână pentru că nu văd alt pretendent la titlu:)…exceptând clujul, bineînțeles:)
nici eu nu văd, iar Clujul…sunt prea obişnuit cu el; ajung să îl apreciez şi să îi duc dorul când plec undeva şi lipsesc mai mult 🙂
maaare pofta! nu numai de duca, sau de Cluj dar, din perspectiva cuiva plecat, de Romania! La cat mai multe astfel de zile!
am experimentat şi eu asta, când am fost pentru ceva vreme într-o insuliţă de lângă ţărmul Franţei; m-a pălit într-o seară un dor de România asta, aşa cum e ea, de au auzit vecinii mei dragi numai Iris, Phoenix, Vali Sterian şi Semnal M în noaptea aia 😀
o zi superba… pozele sunt foarte frumoase si pline cu „dor de duca”. Acum nu ne mai ramane decat sa asteptam povestea! Zi faina si spor la scris 😀
chiar a fost o zi reuşită din toate punctele de vedere, în care nimic nu a mers prost. iar dorul de ducă…acum nu mai prea reuşesc să scap de el, acum m-aş băga în bocanci şi aş tăia-o din loc 😀 . zi faină şi ţie!
Sibiul meu drag….. ❤
Multumesc mult Caline, mare bucurie mi-ai facut! 🙂
cred că avem o problemă, pentru că e şi Sibiul meu drag 🙂 . aşa că va trebui să îl împărţim cumva 😀
pai ia tu cat vrei Caline, ca ramane destul si pentru mine, e mare destul…. 😀
o să iau atunci muzeul şi centrul 😀
Faina zi, mi-ai facut pofta, mai ales ca muzeul ii la doi pasi de mine si nu l-am vazut niciodata 🙂
mi-ar fi ruşine, domnule dragă 😉 . mă duc eu, de la 170 de kilometri de Sibiu să văd muzeul, şi tu, care eşti la o aruncătură de băţ de el, nu l-ai văzut. trebuie să remediezi asta 😀
Frumos oras e Sibiul! Si ma bucur pentru tine, sper ca te-ai mai relaxat…chiar sper asta. 🙂
am avut parte de o zi cum mai vreau cât de multe; locuri faine, oameni faini, nimic aiurea, adică fix pe gustul meu 🙂
Îi fain oraşul în care locuiesc (îs modest, aşe-i ? 😀 ) ! Da-s la fel de faini şi prietenii pe care i-am aflat ieri! Asta mă îmbucură!!!
Mîine ţi-oi călca pe urme, că mi s-o fost făcută dor.
O să te uimesc şi io cu nişte poze ce le-oi face în grădina botanică, din la fel de frumosul oraş al tău, la sfîrşitul lunii viitoare. Data exactă ţi-oi comunica-o la telefon.
Banzai!
Din grădină am ceva poze şi acuma, da’ trebe să le caut că nu mai ştiu prin ce folder le-am pitit. De dau de ele pun un colaj mai pe seară.
adevăru-i că-i fain tare; vine imediat după Cluj 😀 ; na, că am fost mai modest decât tine 😉
uite cum am făcut lumea să aibă chef să îşi ia lumea în cap, să hălăduiască, să bântuie 😀 . prin grădina botanică de la noi nu am mai fost de…fix o săptămână şi două zile, aşa că am eu poze mai proaspete 🙂 .
drept să spui, şi pe mine mă bucură că am dat peste doi oameni tare faini, de Dana ştiam dinainte, că noi ne-am cunoscut prin septembrie, în Cluj. până la urmă, am ales al naibii de bine Sibiul 🙂 .
Banzai să fie, dacă aşa vrei!
Da! Aşa vreau io. 😀
Banzai!
Şi ca să fac o „combinată”…. On se revoire ASAP!!! Aia-i MUSAI!
asta-i combinată nordică??? cred că nu, parcă ai îi alcătuită din sărituri cu schiurile şi schi-fond. şi dacă-i musai, atunci nu am eu ce cârti 😀
Ai fost în Astra… Am şi eu o tonă de fotografii de acolo, unele chiar identice cu ale tale 🙂
Superbă zi ai avut. Eu am fost plecată sâmbătă la Cheia; a fost o zi superbă
O săptămână uşoară şi luminoasă!
da, prin Astra am fost, fireşte 🙂 . a fost grea alegerea, până să mă decid în privinţa Sibiului am tăiat de pe listă alte trei destinaţii, adică Apusenii, Targu Mureşul şi Sighişoara; dar până la urmă cred că a fost cea mai bună alegere pe care aş fi putut-o face din astea 4.
O săptămână frumoasă să aveţi!
Supeeerba plimbarea ta mai ales ca multe dintre locuri le stiu si chiar sint perfecte pentru o plimbare in aer liber …..
da, superbă, cu un singur inconvenient; prin toate locurile alea am bântuit de unul singur, şi aş fi preferat să nu fie aşa…
De fapt ai mare dreptate , dar niciodata nu sintem singuri , cel putin asa se spune
se spun multe, dar asta nu înseamnă că tot ce se spune e adevărat; noi, oamenii, suntem singuri cam tot timpul, de când ne naştem, până ne ducem; doar că ne place să ne amăgim că nu ar fi aşa 😉
mulţam de melodie, zi frumoasă să ai!
Mercik asemeni
frumoasă plimbarea.mulţumesc pentru ea… şi aşteptăm povestea, nu?
va veni şi povestea, dar mai către seară, ori, cine ştie, poate doar mâine, dar de venit tot va veni 🙂
Frumoasa zi ai avut si tu! 🙂
chiar frumoasă, să ştii 🙂